De economie met de zeven levens

Als de kat met de zeven levens, zo lijkt de Amerikaanse economie zich de afgelopen twaalf maanden staande te houden. Het verlies aan koopkracht door hoge inflatie, de tegenwind van de sterk gestegen rentes, de stevige waardedaling op de financiële markten in 2022, het omvallen van een aantal regionale banken, groeiende problemen in de commerciële vastgoedsector, natuurrampen. Het is echt niet zo dat er geen poging gedaan is om de Amerikaanse economie op de knieën te krijgen, het is alleen niet gelukt. Al sinds het midden van vorig jaar wordt er ‘volgend kwartaal’ een recessie voorspeld, maar bij het verstrijken van elk kwartaal wordt die voorspelling keurig een kwartaal in de tijd opgeschoven.

De reden waarom de Amerikaanse economie geen krimp gaf, is trouwens makkelijk te vinden: het spaaroverschot van naar schatting $2100 mrd dat gedurende de coronajaren werd opgebouwd. Als de Amerikanen bekendstaan om één ding, dan is het wel dat ze wereldkampioen consumeren zijn, dus die spaarpot heeft de bestedingen het afgelopen jaar stevig ondersteund. Dat de prijs van Disney World en de vliegtickets daarnaartoe aanzienlijk gestegen waren, werd daarbij simpelweg genegeerd.

Maar goed, nu lijkt het einde van de Amerikaanse economische zegetocht dan toch echt in zicht. Volgens onderzoek van de Federal Reserve Bank van San Francisco is inmiddels 90% van het spaaroverschot uitgegeven, waarbij ‘eind september’ genoemd wordt als het moment waarop alle besparingen zijn uitgegeven. Daar komt nog eens bij dat veel Amerikanen vanaf oktober weer maandelijks hun studieschuld moeten gaan aflossen, terwijl ook de sterke stijging van de creditcardschuld erop wijst dat de consument de komende tijd dan toch echt de hand steviger op de knip zal moeten houden. Tel daar de hoogste hypotheekmarktrente sinds 2000 (7,5%!), de eerdergenoemde problemen in de vastgoedsector en de verzwakkende wereldeconomie bij op en, tsja … dan kun je bijna niet anders dan concluderen dat Amerika aan de vooravond van een recessie staat. Volgend kwartaal dan maar?

Er zijn echter ook lichtpuntjes

Het is niet ondenkbaar, maar wellicht is het verstandig om ook stil te staan bij wat positieve zaken. Zo zit niet alleen schuld, maar ook het vermogen dit jaar in de lift. Deels is dit te danken aan het herstel van de aandelenmarkt (de S&P 500 staat 17% in de plus), maar ook het herstel van de huizenmarkt doet een duit in het zakje: de Case Shiller-index tikte in juni een nieuwe alltime high aan. Daarnaast lag de loongroei in juli (+5,7% volgens de Atlanta wage tracker) fors boven de inflatie (3,2%), waardoor er inmiddels sprake is van koopkrachtherstel. De arbeidsmarkt is krap en dan hebben we nog het stimuleringsbeleid van Biden.

Een recessie? Eens komt-ie zeker, maar of dat volgend kwartaal zal zijn?

(Origineel gepubliceerd in het Financieele Dagblad van 06 september 2023)

Leave a comment