Hype cycle

http://www.gartner.com/newsroom/id/2819918?_ga=1.165231871.1197827960.1407253343

Even opletten allemaal: de Internet of Things staat op het punt om door het ‘dal der ontgoocheling’ te trekken! Ik zou zeggen, doe er uw voordeel mee.

Internet of things
Mocht u niet weten waar ik het over heb: wees gerust. Hoe gruwelijk het ‘dal der ontgoocheling’ ook mag klinken, voor de bredere aandelenmarkt zal het waarschijnlijk niet al te veel gevolgen hebben. En mocht u ook (nog) niet weten wat de Internet of Things nou werkelijk is, ook dat is geen probleem: mijn moeder weet het waarschijnlijk ook niet en die is er bij mijn weten ook niet ongelukkiger van geworden.

Dat neemt niet weg dat deze grafiek, die Gartner met enige regelmaat update, tot mijn favoriete behoort. Wellicht een beetje geeky, waarschijnlijk totaal subjectief, maar ik vind hem gewoon mooi. Niet alleen is het een goede test om te zien of je nog een beetje op de hoogte bent van de laatste trends op technologiegebied (wat dacht u van Bioacoustic Sensing, of Affective Computing?), maar bovendien zie je ook welke technologieën uiteindelijk het ‘plateau van productiviteit’ bereiken. Het Mekka van elke technologie.

Dal der ontgoocheling…
Wat deze grafiek laat zien is het herkenbare patroon van de verschillende stadia die een technologie doorloopt. Denk aan de internetbubbel van 1997-2001, of wellicht ook aan bitcoin. In het begin heeft nog niemand er over gehoord en is het een beperkte groep van insiders die zich er mee bezighouden. Vervolgens slaat de technologie aan en zie je dat er steeds meer artikelen over verschijnen. Eerst nog op de technologie-sites, maar naarmate de tijd vordert ook in de reguliere media, de kranten en de tijdschriften. De toekomstverwachtingen worden steeds zonniger, mooier en groter. Voorpagina Economist of Times.

Meestal is dat het moment dat de fantasie te ver doorgeschoten is en we dus in de ‘piek van verwachtingen’ zitten. Het treurige dal der ontgoocheling volgt onafwendbaar. Dat hoeft verder niet te beteken dat de technologie er al te veel onder lijdt: het internet bestaat immers ook nog steeds. Wel is het zo dat de investeerders die in de piek achter deze technologie aangegaan zijn, meestal teleurgesteld zullen worden. Bij de internetbubbel van 2000 had dat wel degelijk grote consequenties voor de hele markt, maar dat zal met de Internet of Things niet meer het geval zijn. Persoonlijk heb ik geen idee waar of hoe ik die specifieke technologie als belegger had kunnen kopen en ik moet ook nog het eerste Internet of Things beleggingsfonds zien langskomen.

Kortom, ik maak me er niet al te druk om, om dat dal der ontgoocheling…

Leave a comment